Ubránit úspory před extrémní inflací je čím dál těžší. Neexistuje investice, která přinese magický výnos s minimálním rizikem. Rizika jsou značná. A výnosy? Tam se držme opravdu nohama na zemi.

Životní pojištění
Ilustrační foto: Profimedia

Letos je reálné se snažit inflaci alespoň tlumit prostřednictvím výnosů, jen málokterá rozumná investice ji skutečně překoná. Ovšem skutečné investice nejsou spekulace a nebývají na jeden rok, ale horizonty jsou pěti a víceleté. Úspěšnost investice je proto nutné počítat za celý běh, nejen za jednu etapu.

Zázračný „global investment“

S tím, jak jde do tuhého, se objevuje více podvodných a extrémně rizikových investičních nabídek. Někdo si tím chce zachránit své luxusní poměry, bouráky na leasing, paláce na velké hypotéky a drahé milenky. Lidem pak takový finanční „šmejd“, ať už tvůrce „zázračné investiční strategie“ nebo jeho pohůnek (převlečený za poradce) napovídá kdeco, aby v člověku rozdmýchal ještě větší strach o úspory.

Vzápětí nabízí recept na tyto obavy, vyvolává neodolatelnou touhu mít ještě více peněz bez práce. A už máme před sebou úžasnou vidinu toho, jak ostatní chudnou a nám hezky každý rok přistávají ty slibované pohádkové výnosy:

„Mámo, jdi a vyber spořicí účet v bance. Jo, a tady ještě jsem měl hromádku v polštáři, to tam dáme taky, do toho global investmentu. Vidíš ty grafy? Ten chlap má fakt za ušima. To je výnos! A už přiberou jen posledních pár lidí.“

Tak nějak se přichází o všechny úspory. A přitom to začalo tak pěkně, u voňavé kávy, samý úsměv a naproti seděla sebevědomá dáma s drahou kabelkou či muž v obleku za desetitisíce a velkými hodinkami v ceně minimálně malého auta.

Než cokoliv podepíšete

– Ověřte si reference. Nevěřte ale „referencím“ třeba „od paní Moniky S.“ na profilu společnosti.

– Nepodepisujte nic na první schůzce a nic, čemu nerozumíte.

– Navštivte registr poradců na stránkách České národní banky a ověřte, zda je zde finanční poradce veden.

– Ověřte si, komu patří bankovní účet, neposílejte nic na účet finančního poradce.

– Nescházejte se po kavárnách, chtějte vidět kancelář a zázemí finančního poradce.

– Důležité je portfolio nabízených produktů – od více bank a více pojišťoven. Pokud finanční poradce má jediný produkt, není poradce, ale prodejce.

– Pozor ale na poradce, kteří nabízejí práce všeho druhu – od hypoték, přes pojistky, zlato, fotovoltaiku až po zázračné léčivé přípravky. Kdo dělá kvalitně hypotéky, nedokáže až na malé výjimky obsáhnout i pojištění. U investic je produktů hodně, často se mění a legislativa je složitá.

Když teče do drahých bot

Po Česku dnes běhají desetitisíce poradců, kterým teď teče do drahých bot. Hypotéky jsou vysoké, lidé šetří a mnozí už také ničemu nevěří.

Finanční poradenství je u nás ovšem založeno na provizích, které jsou placeny ze vstupních poplatků (často klientovi skrytých) a na průběžných poplatcích. Všude ve vyspělém světě ale žijí poradci až ze skutečného výnosu. Zajímavé je, že ve Velké Británii stojí životní pojistka polovinu toho, co u nás, ale kryje dvojnásobné limity. Je to tím, že není tolik zatížena provizemi finančně-poradenských sítí.

Při první schůzce poradce položí spoustu otázek, některé důvěrné. Získává si tak zdání osobního vztahu a jen tak mimochodem, je to jen taková formalita, drazí, přisune k podpisu souhlas se shromažďováním osobních údajů.

Pořád se ptát

Na druhé schůzce bude prezentovat plán, kterému nejspíše člověk neporozumí. Takže je třeba se ptát. I na to samé několikrát. Jen hlupák ze sebe dělá chytrého, pokyvuje hlavou, a přitom neví, o čem je řeč. Není ostuda nevědět, ale neptat se.

A používat selský rozum ke konfrontaci. Když se začnete více pídit, ukáže se, že „poradci“ docházejí jeho nacvičené větičky. Pak činí nátlak, neposkytuje dostatečný čas k vyhodnocení informací, vyvolává naléhavost. Po uzavření smlouvy se už často nestará o své klienty, ale loví další. Platí tradiční když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají…

Někteří zamlčují skutečnosti, které můžou mít pro klienta zásadní význam, neodpoví na všechny otázky, schovávají se za nesrozumitelné termíny.

Chtějí už po podepsání produktu reference a kontakty na lidi z vašeho okolí. I přes to, že jste teprve podepsali a s produktem nemáte žádnou zkušenost.

Jaké šmejdy jsem potkal

– Poradce, který uzavírá klientům investice s vysokými vstupními poplatky, ale klient pak neinvestuje, jen zaplatil poplatky.

– Opakovaně přepojišťoval své klienty k jiným pojišťovnám, inkasoval provize, ale bylo to nevýhodné pro klienta.

– „Poradkyně“ měla kolem stovky většinou starých a nemohoucích klientů. Vše podepisovala za ně a nechala si pak peníze vyplácet na svůj účet s tím, že její klienti jsou nemohoucí a nemůžou to vybrat, tak jim to donese v hotovosti.

Garantováno ČNB? Neříkejte…

Až příliš často se nejrůznější poradci a zprostředkovatelé (například u firemních dluhopisů) ohánějí Českou národní bankou – ta ale bezpečnost investice jako takové ani garantovat nemůže.

Tito lidé často pomlouvají konkurenci nebo své kolegy, snaží se změnit veškeré vaše produkty, typické je to pro pojistky. Nabízejí výhody, které nemůžou zaručit. A mají vysoké provize. Nic nedělají pro vás zdarma, i když to tvrdí.

Používají známé manipulativní techniky a snaží se potenciálnímu klientovi vetřít do přízně. Jdou lidově řečeno pod kůži druhých, protože si potřebují zachránit hlavně tu svou.

Je proto dobré být ve střehu a kriticky myslet – je to váš život a vaše peníze.

 

Pin It on Pinterest

Share This