Životní pojištění Poplatkovi nechtějí. Stát je láká daňovou úlevou 3600 korun do rizika

Poplatkovi by mohli ušetřit na dani z příjmu 3600 korun ročně, kdyby si založili investiční životní pojištění. To nabídl panu Poplatkovi pojišťovací zprostředkovatel. Stojí to ale zato? Kolegové pana Poplatka řeší obrovské problémy s tímto produktem. Přemrštěné provize za uzavření smlouvy, vysoké odkupné, vysoké poplatky a házení klacků pod nohy klientům pojišťovny, kteří chtějí smlouvu ukončit.

Pan Poplatek si o investičním životním pojištění (IŽP) zjišťoval mnoho informací. Na první pohled a podle popisu a ujišťování pojišťovacího zprostředkovatele je vše téměř dokonalé. Pojišťovací zprostředkovatel prodával nejen samotný produkt IŽP, ale také na něj navazující daňové úlevy, které mohou představovat až 3 600 korun ročně na osobu. Čím si ten pojišťovací zprostředkovatel zasloužil, že může vlastně obchodovat s úlevami na daních? A proč ho stát podporuje, aby dosáhl na celkem vysokou provizi? Tak se podívejte, jak vypadá IŽP podle popisu zprostředkovatele:

  • Uzavřete pojištění, kdy v případě smrti či jiného problému vám pojišťovna vyplatí obrovské peníze,
  • můžete si také tímto způsobem zajistit splácení hypotéky,
  • k tomu si spoříte,
  • a ještě vám stát dá úlevu na dani až 3600 korun, protože si od základu daně můžete odečíst částku až 24 000 korun zaplacených na pojistném

Sama pozitiva a žádný problém. Pojišťovací zprostředkovatel to popsal tak krásně, a už tahal připravený formulář smlouvy z kufru. Pan Poplatek je však zvyklý si o těchto věcech vždy hledat co nejvíce informací a také se poradit se svou manželkou paní Poplatkovou. Není všechno přeci jen trochu jinak?

 

Co všechno pan Poplatek o IŽP zjistil?

  • IŽP je celkem kontroverzní produkt,
  • jedná se o složitý a nepřehledný produkt, kde se jeho výhodnost či nevýhodnost dá jen těžko porovnat či posoudit,
  • umožňuje svou nepřehledností uplatňovat velké množství vysokých poplatků,
  • stovky stížností na IŽP ročně podaných k Finančnímu arbitrovi či u ČNB,
  • výnos z investice v IŽP nepokrývá vynaložené náklady na poplatky a provize, které klient zaplatí.

Přímo o IŽP, rizicích a uzavírání smluv o IŽP informuje i Česká národní banka zde : https://www.cnb.cz/cs/dohled-financni-trh/vykon-dohledu/upozorneni-pro-verejnost/upozorneni-pro-verejnost-k-uzavirani-smluv-investicniho-zivotniho-pojisteni/.

 

A proč to podporuje stát?

Poplatkovým není vůbec jasné, proč uzavírání IŽP podporuje stát. V čem je tento produkt pro ekonomiku či společenské blaho tak důležitý a skvělý. Stát tak vlastně láká nové klienty na tento kontroverzní produkt formou daňových úlev. Konečným příjemcem výhod však nejsou klienti, ale pojišťovny a pojišťovací zprostředkovatelé.

Poplatkovi si spočítali, že na takovém produktu mohou spíše prodělat. Výnosy z úspor a aktiv jsou minimální a naopak poplatky přesahují tyto výnosy. Sjednané i nesjednané poplatky představují 15 až 20 procent vkladů. Výnosy tyto náklady zdaleka nevykompenzují. Ztrátu nevykompenzuje ani daňová úleva od státu ve výši maximálních 3600 korun. I sousedé jim potvrdili, že IŽP předčasně zrušili.

Stavební spoření nebo doplňkové penzijní spoření mají smysl

Poplatkovi využívají stavební spoření i doplňkové penzijní spoření. Využívají také daňové slevy na tyto produkty. Z hlediska výsledků těchto produktů i zdravého selského rozumu má podpora těchto produktů větší smysl (i když nic není ideální). Stavební spoření se využívá na zajištění či podporu vlastního bydlení a doplňkové penzijní spoření umožňuje vytvářet rezervy na stáří. Co ale získává člověk při uzavření IŽP?

Autor : Miroslav Zeman

Zdroj : https://www.bankovnipoplatky.cz/zivotni-pojisteni-poplatkovi-nechteji-stat-je-laka-danovou-ulevou-3600-korun-do-rizika-38820

Tag : Životní pojištění

Pin It on Pinterest

Share This