Kauza neplatných investičních životních pojištění pokračuje. Nutno dodat, že s vydatným přispěním deníku MF Dnes, který postupně přikládá pod kotel další a další informační polínka. Ty redakci exkluzivně dodávají právníci klientů, kteří se cítí poškození, a „mediální zástupce podvedených klientů“ Jiří Chvojka.

Podvedení klienti pojišťoven

Chvojka, považovaný za experta na politický marketing, dříve roky kopal v modrém dresu za ODS, byl členem volebního štábu strany a dokonce se o něm psalo jako o autorovi volební kampaně. Za jeho mistrovský kousek lze považovat šestimilionový dar pro ODS, který sehnal, protože strana potřebovala peníze.

Modrý dres pak Chvojka v roce 2008 vyměnil za oranžový. „Fotbalovou terminologií řečeno je to, jako bych celý život byl ve Slavii a pořád tam seděl jen na střídačce. A pak mi Sparta nabídla výhodný kontrakt a místo v základní sestavě. Tak jsem to prostě vzal,“ vysvětlil svůj „přestup“. Ještě před rokem média uváděla Chvojku jako mediálního zástupce ČSSD pro případ Altner. Hájil postoj strany – nevyplatit pozůstalým po zesnulém advokátovi Zdeňku Altnerovi ani korunu z jejího dluhu ve výši 337 milionů korun, přestože jí to jednoznačně uložil pravomocný rozsudek nezávislého soudu.

LIDÉ, ZAHLŤTE ARBITRA

I v letošním roce se Jiří Chvojka drží milionů, tentokrát jde prý o dva miliony neplatných smluv životního pojištění. Ale pozor, může jít o finance v řádu desítek miliard korun! Když letos začátkem března Chvojka uspořádal tiskovou konferenci klientů poškozených pojišťovnami (a označil se za jednoho z nich), tvrdil, že jde o systémový problém a vyzýval lidi, aby zahltili Kancelář finančního arbitra„Chceme, aby se sami podívali na svoje smlouvy a sami se přihlásili arbitrovi a tam si to s ním vyřídili.“

„My nikoho nesbíráme, žádné adresy dohromady, nesbíráme žádné formuláře. Dáváme návod, jak to ti lidi mohou sami podat. To znamená, my nesdružujeme lidi. Nechceme, aby k nám vstupovali do nějakého sdružení, aby se nám hlásili,“ prohlašoval Chvojka ještě na začátku minulého měsíce. Také tvrdil, že za aktivitou nespokojených klientů pojišťoven nestojí žádná advokátní kancelář.

OBRAT O STO OSMDESÁT STUPŇŮ

Ale stačil pouhý měsíc a půl a všechno je jinak. Podle včerejšího článku v MF Dnes (a na serveru iDnes) Chvojka otočil o sto osmdesát stupňů a už má také podporu renomované právní kanceláře. „Rozhodli jsme se podat na soud žalobu, která by pojišťovnám nařídila zdržení se protiprávního jednání do doby vyřešení celé věci. Jedná se vlastně o substituci hromadné žaloby. Museli jsme za tím účelem založit zapsaný spolek, protože jinak bychom žalobu nemohli podat,“ uvedl.

A Viktor Rossmann, advokát, který žalobu připravil, dodal v témže článku vysvětlení: „Spolek může v rámci jediné žaloby požadovat plnění ve prospěch neomezeného počtu spotřebitelů. Není tedy vázán na jednu kauzu, ale může se domáhat, aby se pojišťovny zdržely svého jednání vůči všem.“

PRVNÍ PRÝ BUDE ŽALOBA NA ČESKOU POJIŠŤOVNU

Viktor Rossmann není v právnické branži neznámé jméno. Vloni získal prestižní ocenění Právník roku 2016 v kategorii Pro bono za pomoc seniorům v boji proti „šmejdům“. O šest let dříve Rossmann např. zastupoval Alžbětu Pezoldovou z rodu Schwarzenbergů, v restitučním sporu o tři pozemky ve Zlaté uličce na Pražském hradě ale neuspěla.

Rossmann má na svém kontě stovky vyhraných sporů s „rozsudky o tom, že někdo někomu něco dluží a má mu to zaplatit, ale nakonec mu to nezaplatí,“ jak se nechal slyšet loni v prosinci v rozhovoru pro Lidové noviny. Nechme se tedy překvapit, jak u soudu dopadne chystaná žaloba proti České pojišťovně, kterou již jako první Chvojkův spolek oznámil.

V mezidobí můžeme spekulovat třeba nad tím, jak přesně se původní neformální skupina nespokojených klientů kolem Chvojky dala dohromady. Nebo jak dlouho platí to, co Chvojka řekne. Zatím to vychází na sedm týdnů. Od šestého března do včerejška.

Připomeňme si, co kromě jiného prohlásil na březnové tiskovce: „Nemáme žádnou právní subjektivitu. Nemáme žádný stanovený rozpočet. Nemáme za sebou žádné advokáty, jako to bylo v případě bankovních poplatků.“ Jenže. Spolek bude mít právní subjektivitu, jeho provoz bude muset být z něčeho financován a už teď má za sebou renomovanou advokátní kancelář.

 

Autor: Lukáš Petřík, redaktor

Zdroj: https://faei.cz/poskozeni-klienti-pojistoven-zakladaji-spolek-a-maji-advokata/

Tag : Podvedení klienti

Pin It on Pinterest

Share This