Advokát Petr Němec, kterého veřejnost zná coby úspěšného právníka proti nemravným exekucím, se na svém twitterovém účtu vyjádřil nelichotivě o budoucnosti Generali České pojišťovně a odpovědným osobám v ČNB za dohled. O co jde?

Životní pojištění

V první řadě o neuvěřitelnou sumu, která se může vyšplhat do závratných výšin a která může v budoucnu ovlivnit i výši státního rozpočtu. Historicky se totiž při zkoumání životního spoření finančním arbitrem přišlo na to, že Česká pojišťovna „kouzlem“ navyšovala náklady na investiční životní spoření. Někdo by mohl říci, že přímo kradla z cizích spořených peněz.

Na činnost pojišťoven by měla dohlížet ČNB, která tak činila, ale ne zcela důsledně jak by bývala mohla. Proč tomu tak bylo se můžeme dnes zatím pouze dohadovat. Velmi zajímavá pracovní historie pana Miroslava Singera, která by se z dnešního úhlu pohledu dala nazvat fluktuanství mezi privátním a státním sektorem v cyklech, zavdává k mnoha jedovatým otázkám, což mapuje stránka kauzaizp.cz. Předem upozorňuji, že data jsou to zdrcující jak pro Generali Českou pojišťovnu (právní nástupce České pojišťovny), tak pro ČNB a zároveň i pro pana Singera.

Velká média se do tohoto příběhu bojí říznout, protože důsledky budou omračující. Jde o to, že všechny soudy u nás řekli, že určité pojistky jsou neplatné od samého počátku (ověřit, o které se jedná lze zde: podvedeniklienti.cz) a tím se pomalu roztočilo kolo, které bude nezastavitelné. Životní pojištění totiž svým zaměstnancům platilo i spoustu firem, které tak snižovaly odvody za své zaměstnance vůči státu a zároveň i svůj hrubý zisk ke zdanění. Stát tedy kvůli švindlování pojišťoven (nešlo jen o Českou pojišťovnu) byl obrán o obrovskou sumu, kterou bude jako řádný hospodář vymáhat a dostane ji zpět i včetně penále – alespoň v to doufejme. Zajímavá situace ovšem nastavá v momentě, kdy svým zaměstnancům takto přispívala i jedna veliká státní firma, co se dnes topí v problémech a ministr Rakušan ji chce za osm miliard zachraňovat. Tam to bude extra podívaná jak se budou peníze přelévat ze státu do státu.

Pokud jste svým životním pojištěním ručili i při získání hypotéky, buďte také velmi pozorní a aktivně se sami raději ptejte v hypoteční bance, co se s vaší hypotékou stane pokud je vaše životní pojištění zneplatněno.

Otázek se nabízí celá řada, odpovědí je zatím velmi málo, rozhodnutí soudů jsou však nezvratitelná. Pokud někdo kradl, měl by být pohnán k odpovědnosti a ten kdo mu v tom aktivně napomáhal, či přivíral oči taktéž.

 

Pin It on Pinterest

Share This